CZ EN RU

Detail novinky

ZVU STROJÍRNY DODÁ 7 KOLON DO ROPNÉ RAFINERIE V IRÁKU

Hradec Králové (9. ledna 2018) – Společnost ZVU STROJÍRNY, významný tradiční český dodavatel zařízení a technologií pro chemický, potravinářský a energetický průmysl a člen SAFICHEM GROUP, přední průmyslové skupiny, expeduje 145t těžkou kolonu z Hradce do Mělníka, jako součást  dodávky sedmi (7) kolon do ropné rafinérie ve městě Basra v Iráku. Celková hodnota dílčí části kontraktu činí 82,5 mil. Kč.

ZVU STROJÍRNY dodají do iráckého města Basra sedm absorpčních kolon určených pro rozšíření ropné rafinerie  o jednotku destilace. Konečným uživatelem zařízení společnosti ZVU STROJÍRNY je státní společnost  South Refineries Company, Basrah. Jedná se o soustavu kolon, výměníků a nádrží  pro rozšíření rafinerie Basrah ,kterou formou dodávky na klíč dodává Technoexport a.s. ve spolupráci se společností Prokop Engineering Brno a Chemoprojekt a.s. 

Dnes je expedována první a zároveň největší z kolon označována jako 4-C01, jejíž vnitřní průměr činí 4,8 m, celková výška dosahuje 42 metrů a hmotnost je 145 tun. Kolona je vyrobena ze speciálního plátovaného plechu, kdy vnější strana je tvořena uhlíkovou ocelí a vnitřní stranu tvoří 2 mm silná vrstva nerezového plechu. Výroba této kolony trvala 9 měsíců. Vzhledem k velikosti musí být transportována ve dvou dílech a jako nadrozměr bude po celé trase transportu z Hradce Králové do Mělníka platit zvláštní dopravní režim, včetně přerušení elektřiny v místech kde vysoké napětí křižuje trasu  transportu.

Současně se zmíněnou kolonou jsou samostatně expedovány další 2 nadrozměrné absorbéry. V následujících týdnech dojde expedici zbývající části projektu. Celková zakázka sestává z více jak 40 tlakových nádob.    

„Dodávka technicky náročných absorpčních jednotek pro irácké rafinerie je skvělým příkladem, že v České republice jsme schopni navrhnout, vyrobit a zprovoznit zařízení světové kvality. Význam této obří kolony pro irácký průmysl dokumentuje i osobní návštěva iráckého náměstka pro ropu pana Fayadha Hassana Nimi v našem závodě před několika měsíci“, řekl Lumír Al-Dabagh, generální ředitel ZVU STROJÍRNY, a.s.  

Transport nádob z Hradce Králové probíhá v první fázi po silniční komunikaci do říčního přístavu v Mělníku, kde se náklad přeloží na dopravní loď a po řece putuje do Hamburku, kde bude přeložena na zaoceánskou loď směřující s nákladem do iráckého přístavu Um Qasr. Cesta z Hradce až k odběrateli zabere zhruba  dva měsíce.

Pro více informací kontaktujte prosím:​ Karolína Vejrychová, karolina.vejrychova@zvustrojirny.cz, 604 337 850

Odkaz na reportáž ČT24 ze dne 9.1.2018 - regionální zpravodajství:

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10118379000-udalosti-v-regionech-praha/218411000140109-udalosti-v-regionech/obsah/592706-ctyricet-metru-dlouha-pres-sest-metru-siroka-a-temer-osm-metru-vysoka